Bloog Wirtualna Polska
Są 1 270 103 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Podstawowe dane dotyczące rozmnażania

poniedziałek, 05 lipca 2010 16:33

Dojrzałość płciowa:

samce: 5-7 miesięcy

samice 4-6 miesięcy (proponowany minimalny wiek to 8 miesięcy).

Jeśli zdecydujesz się na rozmnażanie pamiętaj, aby samiec był zbliżony rozmiarami do samicy!

Typ cyklu płciowego samicy: 

poliestralny

Owulacja: 

prowokowana

Najwcześniejszy termin kastracji: 

powyżej 3. miesiąca życia (dopiero ok. 4 tyg.po kastracji samiec staje się niepłodny)

Najwcześniejszy termin sterylizacji: 

powyżej 5 m-ca życia

Długość ciąży: 

29-32 dni

Możliwość diagnostyki ciąży: 

10-12 dzień- palpacyjnie, po 11 dniu radiologicznie

Wielkość miotu: 

4-12 sztuk (najczęściej ok.6)

Masa ciała noworodka: 

40-100 gramów

Otwieranie oczu: 

7-9 dzień życia

Odsadzenie od matki:

8 tygodni

Skład mleka: 

13-15% białka, 10-12% tłuszczu, 2% węglowodanów

P.S - Jeśli nie jesteście doświadczonymi hodowcami NIE ROZMNAŻAJCIE swoich zwierzątek !!!


Podziel się
oceń
95
20

komentarze (14) | skomentuj

Ciąża i rozwój króliczków

poniedziałek, 05 lipca 2010 16:28

Ciąża u królików trwa około 30 dni. W tym czasie należy zapewnić królicy spokój, możliwość ruchu i odpowiednią ilość pokarmu. Należy również umożliwić jej urządzenie gniazda. W tym celu można wstawić królicy do klatki dość spory domek, albo, na przykład, kartonowe pudełko z wyciętym otworem do wchodzenia. Królica sama urządzi gniazdo z siana i swojego futra. 

Po około 30 dniach królica rodzi zwykle od 4 do 6 młodych. Króliczki przychodzą na świat ślepe, głuche i zupełnie łyse.

Przestrzegam przed jakimkolwiek dotykaniem lub wyjmowaniem króliczków z gniazda, gdyż królica może odrzucić maluchy. W początkowym okresie życia młode żywią się wyłącznie mlekiem matki, która karmi je raz dziennie (przeważnie nocą).


Po około 4 dniach skóra króliczków zaczyna pokrywać się futrem. Jednak maluchy nadal są ślepe, a ich oczka otwierają się dopiero około 9 dnia życia.

W tym czasie ich wielkość odpowiada około dłoni dorosłego człowieka. Równocześnie z otwarciem oczu, króliki uczą się chodzić, co początkowo wygląda nieco jak pełzanie. Nadal jednak żywią się wyłącznie mlekiem matki.

Dopiero w 3 tygodniu życia maluchy zaczynają podjadać sianko i wyjadać pokarm przeznaczony dla królicy. Mimo to wciąż są karmione mlekiem, dzięki któremu wzrasta ich odporność na wszelkiego typu wirusy i choroby. 3-tygodniowe młode króliki potrafią już samodzielnie się poruszać i wychodzić z gniazda.

Samica przestaje karmić młode dopiero po 6 tygodniach, jednak nadal jest to zbyt wcześnie na odseparowanie jej od swojego potomstwa. Króliczki są w tym okresie jeszcze zbyt słabe na taką rozłąkę, a dodatkowo dzięki matce szybciej poznają świat, uczą się pewnych zachowań, co zapewnia im prawidłowy rozwój. Króliczki muszą zostać z matką minimum do ukończenia ósmego tygodnia życia. Dopiero po tym czasie można je oddzielić od matki, jednak spokojnie mogą z nią zostać dłużej.Podziel się
oceń
78
7

komentarze (15) | skomentuj

Osierocone króliczki

sobota, 03 listopada 2007 18:21
Czasem zdarza się, że królica, która karmi padnie. Jeśli osierocone maluchy nie mają tygodnia istnieje bardzo mała szansa na ich odratowanie.Jednak, kiedy zdarzy się, że zostaniemy przybranymi rodzicami króliczych sierot, to:

Po pierwsze, musimy zapewnić im ciepłe gniazdko - pudełko z czystymi ręcznikami w środku, przykryte z zewnątrz tak, aby w środku było ciemno do czasu, gdy króliczki otworzą oczka. Optymalna temperatura w pokoju (gdzie umieszczone jest gniazdo) powinna wahać się pomiędzy 18 - 20 stopni Celsjusza. Przy zbyt wysokiej temperaturze może dojść do przegrzania, co prowadzi do śmierci maluchów. Jeśli natomiast pokój jest chłodniejszy, można użyć np. poduszki elektrycznej ustawionej na najniższy stopień grzania i przykryć nie więcej niż połowę gniazda - dając maluchom możliwość przemieszczenia się do chłodniejszej części ich "domku".

Po drugie musimy nakarmić młode - królica nie karmi swoich małych co chwilę, więc my również musimy się do tego zastosować. Podawanie mleka dwa razy dziennie wystarczy w zupełności. Gdy maluchy otworzą już oczka, możemy powoli zacząć wprowadzać stały pokarm, żeby w wieku 6 tygodni całkowicie odstawić króliki od butelki. Do pierwszych karmień proponuję używać małej dobrej strzykawki bez igły - ilość pokarmu nie jest duża, a musimy podawać pokarm tak, żeby nasz maluch w żadnym wypadku się nie zakrztusił.

Przy karmieniu należy trzymać malucha w pozycji prostopadłej do podłoża - uniesiony tak, żeby w przypadku rozlania mleka, nie poleciało ono w złą stronę i aby maluch się nie zakrztusił, bądź nie wciągnął pokarmu do dróg oddechowych. Strzykawkę, którą używamy do karmienia, należy skierować do dołu pyszczka, bądź w stronę policzka. W przypadku, gdyby maluchom ciężko szło uczenie się ssania mleczka, trzeba skontaktować się z lekarzem weterynarii - może być konieczne podanie elektrolitów, żeby maluchy nie odwodniły się. Jeśli maluch dostaje zbyt dużo pokarmu lub jest za często karmiony, powoduje to wzdęcia. Trzeba więc dopasować ilość pokarmu do możliwości malucha.

Po każdym karmieniu ważne jest by maluchom wymasować brzuszki tak, aby zrobiły kupkę i siusiu. Ma to na celu poprawienie pracy jelit i układu moczowego (tylko do czasu, kiedy otworzą oczka). Najlepiej do tego celu użyć wacika zwilżonego ciepłą wodą i delikatnymi ruchami masować okolicę odbytu, aż króliczek wypróżni się). Jest to kopiowanie zachowania króliczej mamy, która liże swoje małe po brzuszku, aby stymulować je do załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych i aby utrzymać gniazdo czyste.

Kiedy oczka są już otwarte, wprowadzamy pokarm stały - sianko i granulat, najlepiej taki przeznaczony dla małych króliczków (zieleninę i inne "mokre" rzeczy można podawać dopiero od 3 miesiąca). A jak pokarm stały, to oczywiście do popicia musi być woda.


http://republika.pl/blog_ip_659668/1236863/tr/kroliczek.jpg

 

 


Podziel się
oceń
69
9

komentarze (29) | skomentuj

poniedziałek, 23 października 2017

Licznik odwiedzin:  382 773