Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 980 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Baranek Holenderski

piątek, 23 maja 2008 12:18

Baran holenderski jest obecnie najmniejszym i najlżejszym z miniaturowych i karłowatych baranów. Baranami określa się króliki o długich, obwisłych uszach (zwane są też zwisłouchami). Barana holenderskiego wyhodowano w Holandii stosunkowo dawno, bo ponad pół wieku temu. Rasę tę odznacza miły charakter, gładki, lśniący włos, oczywiście obwisłe uszy, oraz charakterystyczny wicherek na czubku głowy.

Króliczki rasy baran holenderski są naprawdę malutkie - ich waga nie przekracza 2 kg, a często ważą tylko trochę powyżej 1 kg. Uszy tych królików, podobnie jak u wszystkich baranów, zwisają poniżej żuchwy, jednak nie sięgają ziemi. Królik potrafi je unieść nawet do połowy głowy. Króliki te są raczej krępej budowy ciała, a ich pyszczki są bardzo wyraziste. Charakter baranków holenderskich jest żywy, przyjacielski i bardzo łagodny. Zwierzaki te uchodzą za największych pieszczochów wśród królików. Są uwielbiane przez dzieci i w ostatnich 10 latach stały się jednymi z najczęściej kupowanych królików domowych.

Hodowca, który jako pierwszy wyhodował tego baranka, czyli Adrien De Cook, planował rozwinięcie hodowli karłowatego barana francuskiego. W trakcie pracy nad ulepszeniem tego gatunku krzyżował barany francuskie z angielskimi, oraz z karzełkami niderlandzkimi, bardzo popularnymi w tamtym okresie. Efektem jego pracy okazał się miniaturowy baran niderlandzki. W 1976 roku sprowadzono go do Stanów Zjednoczonych, gdzie prawie natychmiast zyskał ogromną popularność. 10 lat później oficjalnie uznano tę rasę, nadając jej nazwę barana holenderskiego. W USA króliczki te są najczęściej hodowanymi królikami miniaturowymi, zaś w Polsce wciąż zyskują coraz większą popularność. Przewiduje się, że rasa ta, ze względu na wygląd zewnętrzny oraz dobry charakter, będzie służyła hodowcom w tworzeniu nowych odmian królików miniaturowych.

Futerko barana holenderskiego miewa różne kolory i wzory. Wiszące uszy powinny być często sprawdzane przez opiekunów, gdyż mogą się w nie wdawać przeróżne infekcje. Pomimo to, rasa ta jest łatwa w hodowli, króliczki nie sprawiają problemów i łatwo przywiązują się do opiekunów.

http://www.niezwykli.pl/forum/files/krolik_baranek.jpg


Podziel się
oceń
25
12

komentarze (47) | skomentuj

niedziela, 22 października 2017

Licznik odwiedzin:  382 725